poniedziałek, 17 czerwca 2013

Słodki i bezpieczny smak – aspartam w produktach dietetycznych

Słodzik to dodatek do żywności, który doceniają szczególnie osoby chore na cukrzycę, ponieważ pozwala im na degustowanie słodkich deserów, herbatników, a nawet czekoladowych smakołyków. To również niskokaloryczna alternatywa dla amatorów słodkości, którzy dbają o linie i liczą kalorie. Jednym z najpowszechniej wykorzystywanych słodzików jest aspartam, który już od ponad 30 lat jest oficjalnie dopuszczony do bezpiecznego stosowania w produktach żywnościowych.

Aspartam to jeden z najpopularniejszych dodatków do żywności, a na przestrzeni ostatnich lat robi ogromną karierę. Znajdziemy go w wielu produktach, głównie za sprawą diet dla osób chorych na cukrzyce oraz odchudzających się. Co prawda pojawiają się co jakiś czas niepotwierdzone informacje o skutkach ubocznych aspartamu. Niemniej jednak sprawdzone i pewne są wieloletnie badania najpoważniejszych instytucji ds. żywienia, które aspartam uznały za bezpieczny dla zdrowia w dopuszczalnych dawkach. 


Zamiast czytać o rzekomych skutkach ubocznych aspartamu, warto wiedzieć że np. jest ok. 180 razy słodszy od cukru, a jego kaloryczność jest praktycznie żadna. Ponadto słodycze z aspartamem nie niszczą zębów, nie wywołują próchnicy. Rozsądne wykorzystanie produktów ze słodzikiem  w diecie jest bezpieczne i nie grożą nam skutki uboczne aspartamu, którymi straszą niektóre niepotwierdzone teorie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.